Вакцинація

Вакцинація дітей - це найефективніший спосіб профілактики небезпечних захворювань. У нашій країні існує календар щеплень для дітей. У ньому міститься весь список необхідних щеплень із зазначенням віку, в якому їх рекомендується робити. Графік вакцинацій регулюється в законодавчому порядку.

Основні щеплення дітям першого року життя

Імунітет малюків активно формується протягом першого року життя. З цієї причини організм дитини вразливий до різних захворювань, деякі з яких можуть становити загрозу для життя дитини. Щоб допомогти імунітету і запобігти виникненню захворювань, велика частина щеплень робиться в перший рік життя малюка.

Протягом першого року життя робляться щеплення від:
 
  • Гепатиту В. Це вірусне захворювання, особливо небезпечне в дитячому віці. Як правило, перше щеплення робиться протягом першої доби після народження, якщо вага дитини не менше 2 кг. Друге щеплення роблять через 1 місяць, третє - після досягнення півроку. Як правило, вакцинація проти гепатиту В добре переноситься дитячим організмом. Вакцина вводиться внутрішньом'язово, як правило, в стегно.
 
  • Туберкульозу. Туберкульоз - найпоширеніше у світі інфекційне захворювання. Щеплення від туберкульозу називають БЦЖ, його роблять трохи нижче плеча, від чого залишається невеликий шрам на все життя, який є практично в кожної людини.
 
  • Дифтерії, кашлюку та правця. Комплексне щеплення від дифтерії, кашлюку та правця називається АКДП. Вакцинацію проводять у 3 місяці, а ревакцинацію - у 4,5 місяця і в півроку. Четверте щеплення рекомендовано зробити в півтора року. Часто після АКДП піднімається температура. Цей стан не потребує лікування - це нормальна реакція організму на вакцину.
 
  • Поліомієліту. Це вірусно-інфекційне захворювання, яке може призвести до дитячого паралічу. Щеплення від поліомієліту входить до списку обов'язкових. Як правило, першу вакцинацію проводять у 3 місяці, наступну - у 4,5 місяця, третю - у півроку. Щеплення від поліомієліту переноситься добре, побічна реакція виникає вкрай рідко.
 
  • Від кору, краснухи та паротиту. Комплексна вакцина проти кору, краснухи та паротиту вводиться в однорічному віці. Іноді в дітей після щеплення спостерігається невеликий висип на тілі, який самостійно минає протягом кількох діб.


Подальший графік проведення щеплень

Після року вакцинація проводиться за таким графіком:
 
  • 1 рік і 3 місяці - вакцинація від пневмококової інфекції;
  • 1 рік і 6 місяців. Перша ревакцинація проти дифтерії, кашлюку, правця, перша ревакцинація проти поліомієліту;
  • 1 рік 8 місяців. Друга ревакцинація проти поліомієліту;
  • 6 років. Ревакцинація проти кору, краснухи, епідемічного паротиту;
  • 7 років. Друга ревакцинація проти дифтерії, правця;
  • 14 років. Третя ревакцинація проти дифтерії, правця, третя ревакцинація проти поліомієліту.

Крім обов'язкових щеплень, що входять до національного графіка обов'язкових, лікарі можуть запропонувати вакцинувати малюка проти грипу, вітряної віспи, ВПЛ, кліщового енцефаліту, менінгококової інфекції тощо. Вакцинація проводиться за бажанням батьків.

Незважаючи на той фактор, що вакцинація - це рішення кожного з батьків, лікарі настійно не рекомендують відмовлятися від щеплень дітям. Річ у тім, що в дитячому віці деякі патології можуть призвести до небезпечних наслідків, зокрема до інвалідизації та летального результату.

Коли щеплення варто відкласти?

З кожним роком склад вакцин удосконалюється, тому небажана реакція після щеплень виникає все рідше. Однак лікарі-педіатри стверджують, що робити щеплення можна тільки здоровій дитині. Вакцинація - серйозний удар по імунітету. Тому якщо малюк не дуже добре почувається, щеплення краще відкласти. Нежить, червоне горло, зуби, що ріжуться, соплі та симптоми застуди - це протипоказання до вакцинації. У цьому разі маніпуляцію проводять після повного одужання дитини.

Крім того, щеплення не роблять у таких випадках:
 
  • Якщо малюк народився недоношеним або маловаговим (менше 2 кг);
  • Спостерігається підвищення температури тіла;
  • На тілі малюка висип або інші прояви алергічної реакції;
  • У дитини імунодефіцит;
  • Якщо у малюка ріжуться зуби і він погано себе почуває;
  • У разі кишкової інфекції.

Саме з цієї причини перед вакцинацією необхідно відвідувати лікаря-педіатра для огляду малюка. Фахівець має переконатися в тому, що дитина здорова.

Як підготувати дитину до вакцинації

Якщо за віком настав час робити планову вакцинацію - обов'язково потрібно проконсультуватися з лікарем і повідомити про стан дитини: як вона їсть, як спить, які випорожнення, що турбує тощо. Якщо у лікаря є підозри на захворювання, можливо, лікар порекомендує здати аналіз крові.

Розглянемо ще кілька корисних рекомендацій:

Лікарі можуть порекомендувати прийом антигістамінних препаратів за дві доби до щеплення. Це дає змогу значно знизити ризик імовірних побічних реакцій з боку дитячого організму.
Якщо вакцинація потрібна дитині в усвідомленому віці, під час введення ін'єкції постарайтеся відволікти малюка, щоб він не бачив уколу. Це дасть змогу дитині легше перенести щеплення.
За 3-4 дні до планованої вакцинації не варто вводити в раціон нові продукти. Харчування перед щепленням має бути "знайомим" дитині, щоб уникнути кольок і алергічних реакцій.

День щеплення і день після щеплення

У день вакцинації не рекомендується водити дитину в дитячий садок. Також варто уникати контакту з іншими дітьми в лікарні або на вулиці, оскільки вірусна інфекція може потрапити до вашої дитини. Зверніть увагу, що будь-яке щеплення має зберігатися в холодильнику, тому батькам варто звернути увагу, чи дотримуються цього правила в медичному закладі. Після того, як вакцину ввели, краще одразу вирушати додому, не гуляти, місце проколу не мочити, і, як і раніше, не вводити нові продукти. Уважно стежте за самопочуттям дитини та вимірюйте температуру тіла.

Навіть якщо в день щеплення не спостерігалося жодних змін у самопочутті та поведінці дитини, наступного дня може спостерігатися субфебрильна температура тіла (37-37.2), а також припухлість і невеликий набряк у місці уколу (залежно від поставленого щеплення). Не варто лякатися, така реакція є природною.

Якщо температури немає і дитина почувається як зазвичай - наступного дня після щеплення можна гуляти і повертатися до звичного способу життя. Якщо ж поведінка дитини насторожує - краще перестрахуватися і звернутися до лікаря. Також варто проконсультуватися з лікарем у разі високої температури, блювоти, рясних висипань на тілі тощо. Виконуйте всі рекомендації лікаря, і щеплення принесе користь малюкові.

Наполегливо рекомендуємо не відмовлятися від обов'язкових щеплень, щоб захистити свою дитину від небезпечних діагнозів і ускладнень. Будьте здорові!










 
Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті