Ендокринологія

Ендокринологія - це
ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ
Ендокринологія

Ендокринологія

Ендокринна система людського організму - це особлива комбінація роботи залоз внутрішньої секреції. Саме ці залози виділяють гормони, які не просто впливають на всі органи в тілі, а й регулюють багато їхніх функцій.

Лікар-ендокринолог - це профільний фахівець, який вивчає, діагностує і лікує всі неполадки або патології в ендокринній системі пацієнта. Залежно від ситуації ендокринолог підбирає таке лікування, яке буде ефективним саме для конкретної людини. Комусь може знадобиться корекція гормонів з їхнім придушенням (якщо проблема - у надлишку), для когось терапією може стати стимулювання або заміщення гормонів. Крім того, лікар-ендокринолог вміє вчасно виявити таке захворювання обмінного процесу, як цукровий діабет.

До його компетенції входять захворювання жіночої та чоловічої репродуктивної системи, порушення обмінних функцій, хвороби щитоподібної залози, хвороби гормонів надниркових залоз тощо.

Розділити ендокринологів можна на лікарів вузької спеціалізації (які опікуються винятково ендокринною системою) і на лікарів ширшого профілю. Наприклад, ендокринолог-гінеколог, хірург-ендокринолог, ендокринолог-андролог, дитячий ендокринолог, діабетолог.

За яких симптомів необхідне відвідування лікаря-ендокринолога

Дуже часто буває так, що людина відчуває загальну слабкість, аритмію, зміни у вазі без видимих на те причин. Вона робить УЗД серця, перевіряє шлунок, перевіряє серце, але так і не знаходить тригерних точок свого стану. Тоді лікарі-терапевти починають підозрювати, що справа в порушенні стану певних гормонів і направляють пацієнта до ендокринолога.

Річ у тім, що гормональна сфера людини - дуже велика і дуже важлива. Збій в одному виді гормону може вилитися в порушення біологічно активних речовин, вплинути на стан внутрішніх органів, погіршити сон і зовнішній вигляд. Тому будь-які видимі й відчутні зміни в організмі вимагають відвідування ендокринолога. Також існує основна низка проблем, за наявності яких найоптимальнішим рішенням буде записатися на візит до лікаря-ендокринолога. Ось список симптомів:
 
  • хронічна втома, швидка стомлюваність, часта сонливість;
  • постійне оніміння кінцівок і відчуття мерзлякуватості в усьому тілі;
  • погіршення пам'яті та концентрації;
  • тривалий депресивний стан, апатія;
  • сильне випадіння волосся, вій або брів;
  • зміни або коливання у вазі (надмірність або нестача);
  • сухість у роті, постійна спрага;
  • часте сечовипускання;
  • відчуття грудки в горлі під час ковтання, болісні відчуття в ділянці шиї;
  • свербіж на шкірі без наявності будь-яких висипань;
  • гострі або тягнучі болі в м'язах або суглобах;
  • хронічний панкреатит із загостреннями;
  • тяжкий перебіг сечокам'яної хвороби;
  • підозри на цукровий діабет;
  • порушення ритму серця;
  • поява набряків тіла або обличчя;
  • різкі стрибки в артеріальному тиску;
  • порушення сну;
  • часті головні болі, що не піддаються медикаментозному лікуванню (таблетками);
  • складна витривалість до сильного тепла або холоду.


Що лікує лікар-ендокринолог

Лікарі, які опікуються ендокринною системою організму, мають величезний багаж знань щодо різних органів, різної симптоматики і навіть щодо того, як підтримувати стабільно нормальний стан хворих із частими хронічними нападами захворювань. Наприклад, ендокринолог допомагає пацієнтам із нирковою колькою, з сечокам'яною хворобою, яка протікає мляво або гостро, з діабетом, гіпертонічними кризами, набряком.

Лікар-ендокринолог діагностує неполадки в таких органах, як щитоподібна залоза, шишкоподібне тіло, гіпофіз, нирки і наднирники, шлунок, підшлункова залоза, гіпоталамус, серце. А ось список медичних недуг, які лікує цей лікар:
 
  • Цукровий діабет і всі наслідки хвороби.
  • Порушення метаболізму кальцію в сироватці крові.
  • Ожиріння.
  • Ендемічний зоб (збільшення щитовидної залози).
  • Акромегалія (надлишок в організмі гормонів росту).
  • Алопеція (надмірна втрата волосся).
  • Хвороба Іценко-Кушинга (порушення в роботі надниркових залоз).
  • Остеопороз.
  • Порушення тонусу м'язів.
  • Втрата або зменшення лібідо.
  • Безпліддя нез'ясованої причини.
  • Ендокринні порушення дуже часто тягнуть за собою такі наслідки, як порушення інших систем організму. Тому відвідування ендокринолога допоможе не тільки вилікувати певне захворювання цієї сфери, а й значно підвищити якість вашого життя шляхом поліпшення самопочуття.

Як проходить візит до лікаря-ендокринолога

Первинний візит до ендокринолога завжди триває дещо довше, ніж друге і наступні відвідування. Це пов'язано з тим, що лікар захоче детально вас вислухати і зібрати правильний анамнез (історію хвороби). Йому буде вкрай важливо дізнатися про ваш спосіб життя, генетичні схильності до певного типу хвороб, про ваше самопочуття на даний момент, про те, коли саме почалися важливі нездужання. Цей ланцюжок чинників допомагає визначити ступінь захворювання і зрозуміти, у чому саме може ховатися додаткова першопричина нездужання.

Спочатку лікар дізнається про всі ваші скарги, потім проведе пальпацію тіла (промацування), огляне щитоподібну залозу, чи немає збільшення лімфатичних вузлів. Якщо це ендокринолог-гінеколог, то може знадобитися також огляд статевих органів на спеціальному медичному кріслі. Також фахівець обов'язково виміряє показники артеріального тиску, пульсу і послухає серцебиття.

Якщо у вас із собою є медичні висновки знімків, аналізів або інших лікарів, тоді лікар ознайомиться з ними. Залежно від ситуації він може призначити вам лікування вже на першій консультації, а може попросити повернутися до нього з додатковими дослідженнями (УЗД, аналізи сечі та крові).

Які обстеження призначаються в рамках спеціалізації лікаря-ендокринолога

Призначення на будь-які діагностичні дослідження - це індивідуальний підхід до пацієнта. Якщо в лікаря-ендокринолога є ваші висновки про наявність цукрового діабету або якщо він підозрює у вас цю хворобу, тоді обов'язково потрібно буде здати кров на рівень глюкози. Здають цей аналіз натщесерце, не раніше, ніж через 8-10 годин після останнього прийому їжі. Також ендокринолог може призначити ультразвукове дослідження (УЗД) щитоподібної залози, серця, органів травного тракту. Загальний аналіз сечі та крові теж може розповісти про те, що відбувається на даний момент в організмі. Якщо є скарги на стан зору, болі в нирках або нездужання, тоді ендокринолог може скерувати свого пацієнта додатково до інших спеціалістів, щоб переконатися, що проблема саме в біологічних обмінних процесах і гормональній системі, а не в патологіях того чи іншого органу. Найчастішими обстеженнями, які призначає ендокринолог, є УЗД, МРТ, рентгенографія, аналізи на статеві гормони та гормони надниркових залоз, загальний біохімічний аналіз крові та сечі, кардіограма.

Як підготуватися до прийому в лікаря-ендокринолога

У світі медицини існує думка (дуже обґрунтована), що кожна здорова людина повинна здавати певні аналізи хоча б раз на рік, щоб переконатися в хорошому стані свого організму. Річ у тім, що багато захворювань протікають у прихованій формі до загострення. Тому лікарі вважають, що загальний аналіз крові та аналіз крові на цукор потрібно здавати хоча б раз на рік (особливо після 40 років). Якщо у вас будуть такі аналізи на руках - тоді це можна вважати хорошою підготовкою до прийому лікаря-ендокринолога. Якщо ніяких даних і медичної карти у вас немає, тоді будьте готові до того, що лікар може призначити вам ранковий аналіз крові та сечі. Робляться вони натщесерце, не раніше ніж за 8-10 годин після останнього щільного прийому їжі. Перед походом до фахівця дізнайтеся обов'язково у своїх близьких родичів про їхню схильність до ендокринних захворювань, це дуже важлива інформація. Перед консультацією за кілька днів потрібно утриматися від надмірних фізичних тренувань, вживання алкоголю і куріння. Це допоможе точніше діагностувати багато показників тіла. Лікар проводитиме огляд тіла, тому не забудьте про прийняття душу і дотримання особистої гігієни.
 
Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті